آیین نکوداشت شب یلدا در اداره‌کل کانون استان تهران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تهران؛ به بهانه‌ی شب یلدا و با حضور کارکنان اداره‌کل کانون استان تهران، مراسمی با هدف گرامیداشت این مناسبت ایرانی در سالن همایش‌های این اداره به اجرا در آمد. 
برنامه در فضایی صمیمی و زیبا که طراحی دکور آن توسط کارشناسان واحد هنری به اجرا در آمده بود، با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید توسط رضا صداقت‌نژاد، آغاز شد. اجرای این برنامه را مرتضا خدایگان، کارشناس واحد روابط عمومی استان تهران بر عهده داشت و نخستین بخش مراسم، یکی از اصلی‌ترین آداب شب یلدا، یعنی حافظ‌خوانی بود که برای ورود به فضای یلدایی توسط نگین صدری‌زاده، کارشناس ادبی استان تهران اجرا شد.
در ادامه سیدعلی حسینی، سرپرست اداره‌کل کانون استان تهران، ضمن تبریک به مناسبت یلدا و تقدیر و تشکر از تلاش همکاران در طول سال، به ویژه مناسبت‌ها و برنامه‌های فصل پاییز ابراز کرد: یلدا مناسبتی زیباست که میراث گذشتگان ایرانیان بوده و به میمنت آن، خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند و سنت حسنه‌ی صله‌ی رحم را به جا می‌آورند. حسینی در ادامه به بیان روایتی قصه‌گونه از فلسفه‌ی شکل‌گیری یلدا پرداخت و در آخر ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر بساط کرونا برچیده شود تا بتوان از مناسبت‌های اینچنینی به بهترین شکل ممکن و بدون محدودیت‌های فعلی استفاده کرد. 
در ادامه طاهره بشیر، کارشناس فرهنگی مراکز فراگیر استان تهران، با اجرای قصه‌گویی، همکاران را به دنیای قصه‌ها برد و برنامه را به یکی دیگر از آداب دیرین شب یلدا پیوند زد. قصه‌ای که توسط کبری بابایی نگارش شده بود و یادآور اشک‌ها و لبخندهای کودکان و نوجوانان سرپل‌ذهاب بود.
این مراسم چند میهمان ویژه هم داشت که یکی از آنان، عارف شعبانی عضو ارشد مرکز ۱۰ تهران بود که به عنوان نوازنده‌ی تار در دو بخش به اجرای موسیقی زنده پرداخت. شعبانی همچنین در فواصل مختلف مراسم و همراه با برخی از برنامه‌ها به نواختن آهنگ پس‌زمینه نیز پرداخت.
شعرخوانی کبری بابایی، کارشناس مسئول واحد آفرینش‌های ادبی استان تهران، نقش‌آفرین بخشی دیگر از این جشن صمیمی بود. کبری بابایی، شاعر و نویسنده‌ی نام‌آشنای کانونی، در این بخش به شعرخوانی برای همکاران پرداخت.
دیگر بخش جذاب این برنامه را راما نیری، عضو کودک مراکز تهران با اجرای نقالی رقم زد. راما با نقل قصه‌ای از شاهنامه‌، برگ دیگری از آیین شب چله‌ی ایرانیان را ورق زد که مورد توجه حاضران قرار گرفت.
اما پایان اجرای راما نیری، پایان سنت شاهنامه‌خوانی نبود و مریم عباسی، کارشناس واحد ادبی استان تهران، با شاهنامه‌خوانی در بخش بعدی، یادآور رسم کهن شاهنامه‌خوانی در شب یلدا بود. 
تکنوازی تار با زخمه‌ی عارف شعبانی بخش دیگر برنامه بود که در ادامه‌ی آن یکی از زیباترین سنت‌های یلدا اجرا شد. نگین صدری‌زاده همکاران را دعوت کرد تا با یک نیت دسته‌جمعی، تفألی به دیوان خواجه‌ی شیراز بزند و آن را برای حاضران قرائت کند.
این برنامه یک بخش ویژه و جنبی نیز داشت. در این بخش از دو همکار بازنشسته که به دلیل بروز بیماری کرونا در زمان مقرر مجال تقدیر از ایشان فراهم نشده بود دعوت شد تا در جایگاه قرار گرفته و مورد تجلیل و سپاسگزاری قرار گیرند. بر همین اساس آذر آزادی و عفت خبیر، دو همکار بازنشسته، لوح و هدایای خود را از دستان سیدعلی حسینی، سرپرست اداره‌کل کانون استان، مجید خسروی مسئول حراست و مهرنوش قربانعلی معاون فرهنگی این اداره‌کل دریافت کردند. 
همچنین در ادامه‌ی این تقدیرها، زهرا عبدالحی کارشناس فرهنگی کانون استان تهران، به دلیل جدا شدن از مجموعه‌ی کانون و به پاس زحمات چندین ساله، با دریافت لوح و هدیه از طرف کانون استان تهران بدرقه شد. 
گفتنی‌ست در پایان مراسم از اعضای کودک و ارشد حاضر، راما نیری و عارف شعبانی نیز تقدیر به عمل آمد. 

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب حالت کور رنگی

انتخاب رنگ

اندازه فونت